ZŠ Praha - Koloděje

SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ ŠKOLNÍ ZAHRADY

 

Milí přátelé,

 

ZŠ a MŠ Koloděje Vás srdečně zve na dlouho očekávané

Slavnostní otevření proměněné školní zahrady,

které se uskuteční u příležitosti celostátní akce Víkendu otevřených zahrad v neděli 12. června 2016 v 10 hodin.

 

Projekt pod názvem „Kolodějova zahrada života“ je realizován v souladu s programem Nadace Proměny Karla Komárka -  Zahrada hrou, jehož cílem je podporovat vznik originálních zahrad vytvořených na míru dané škole a školce. Rovněž s finanční podporou hl. m. Prahy a z příspěvků soukromých dárců je zahrada výsledkem komunitního plánování, které si v rámci projektu vyzkoušeli všichni budoucí uživatelé zahrady, s následným zapojením všech i do její další údržby a budoucího rozvoje. Výsledná podoba zahrady vznikala podle návrhu architektky Marcely Steinbachové a krajinářky Pavlíny Malíkové.

 

Společně s Vámi se podařila skutečnost, že děti, učitelé i rodiče spolu mohli plánovat a zažítže je možné neuspokojivé věci společnými silami změnit podle svého přání, což je kromě vzniku krásného prostoru nové zahrady největším přínosem projektu.

Zahrada, je výsledkem dvouleté spolupráce v oblasti plánování, realizace a vzniku vzájemných dohod. Bude děti inspirovat k různým činnostem a posilovat jejich pozitivní vztah k přírodě a životnímu prostředí, bude fungovat jako celoroční učebna pod širým nebem a umožňovat společná setkání a udržování tradičních školních akcí.

Prostor zahrady je rozdělen do čtyř zón, které představují jednotlivé živly – vodu, oheň, vzduch a zemi. S každým z nich se děti mohou seznámit a bezpečně s ním experimentovat. Nabízí se jim pestrá paleta podnětů, které mohou získat v lese, u říčky, skály nebo na louce.

Lákadlem, nejen pro děti, je jízda (na kole, koloběžce) po červené betonové cestičce, vinoucí se kolem zahrady po otisku stopy skřítka Koloděje, spojená s vlastním prožitkem. Sem tam na všechny dýchne i historie Kolodějů.

Na realizaci zahrady jste se přímo či nepřímo, kromě našich dětí, učitelů, rodičů, dobrovolníků z řad místních lidí i ostatních nadšenců podíleli i Vy a veliký dík patří i Vám za překonání počáteční nedůvěry a obrovský kus odvedené práce. Výsledek určitě stojí za to. Přijďte se proto v neděli pobavit a užít si to také společně.

Odměnou nám všem bude úsměv a radost dětí a to snad není tak málo…

Slavnostní otevření Kolodějovy zahrady života doprovodí bohatý kulturní program. Děti a učitelé si připravili hudební vystoupení, ukázku poznávání přírodních živlů zábavnou formou, čeká na Vás také možnost komentované prohlídky, dobrodružná zahradní hra s benefičním podtextem na podporu rozvoje zahrady, tvůrčí dílny, občerstvení a mnoho dalšího…

Pokud se budete chtít připojit k nám i odpoledne, zasportovat si a přitom poznat historii Koloděj, přijďte!

Od 14 hodin za budovou MŠ, v rámci akce Kolem okolo Koloděj, kterou pořádá MČ Praha Koloděje ve spolupráci se ZŠ a MŠ Koloděje a místními spolky s podporu hl. m. Prahy „Praha město sportu 2016“můžete vystartovat za poznáním!

Program

  • Na malé i velké výletníky, vybavené kolem, koloběžkou, vlastně vším co má kola a kolečka, čekají postavy v kostýmech, dresech i uniformách na 12 interaktivních soutěžních stanovištích na 5km trase okolo celých Koloděj.  
  • Při startu za budovou MŠ v parku Skála obdržíte kartičky s otázkami, reflexní bezpečnostní prvky, orientační tištěnou mapku nebo můžete použít aplikaci do svých mobilů.
  • Registrační poplatek 20 Kč/dospělí a 10 Kč/děti.
  • V cíli budou moci děti, které po cestě úspěšně nasbírají všechna poztrácená písmenka a pomohou opravit kolářům (kolodějům) polámané kolo, získat odměny, medaile i diplomy a zatočit si kolem štěstí.

 

Již od rána a po celou dobu konání obou akcí bude probíhat v parku Skála první Kolodějský jarmark, zaměřený na prodej farmářských produktů, zdravou výživu s ukázkami lidových tradic a dobovými atrakcemi. Ochutnat můžete chřestovou polévku, čerstvé jahody, kunratické pivo, voňavou kávu, maso na grilu, domácí zmrzlinu, trdelník a děti se jistě zabaví na dřevěném kolotoči na ruční pohon, či ve středověké střelnici a to vše s hudebním doprovodem flašinetu na loukoťových kolech.

 

Děkujeme za Vaši přízeň a budeme se těšit na setkání s Vámi.

Přejeme Vám vše dobré.

          

V úctě                                                                                       

Mgr. Zdeněk Dolanský                                                                                                   Mgr. Dana Petráková

ředitel školy                                                                                          zástupce ředitele pro předškolní vzdělávání

ZŠ a MŠ Praha – Koloděje                                                    smluvní koordinátorka projektu proměny školní zahrady

Tel.: 603 870 762                                                               Kolodějovy zahrady života při ZŠ a MŠ Praha – Koloděje      

   Tel.: 774 628 736

                                                                               

                                                         Ing. Darina Vlčková

                  koordinátorka proměny Kolodějovy zahrady života      

  při ZŠ a MŠ Praha – Koloděje

                       předsedkyně Výboru spolku Zažít SPOLU, z. s.

                                                                                                                                               Tel.: 603 487 591                                                                 

 

Zpět