ZŠ Praha - Koloděje

Reportáž z oslavy Dne stromů a adopci na hithit

Hledej v člověku strom, hluboké kořeny, pevný kmen a košatou korunu.

Myšlenku oslavy Dne stromů jsme ve škole a školce  rozvinuli o možnost adoptovat si svůj vlastní strom do školní zahrady.

Shromáždit 50 tisíc korun za 45 dní, takový cíl jsme si vytkli v crowdfundingové sbírce Adoptuj strom do školní zahrady na portále www.hithit.com. Během ní jsme se snažili vybrat chybějící prostředky na koupi ovocných a okrasných stromů, které mají nalézt nový domov právě na zdejší školní zahradě. Podařilo se nám vybrat 70 tisíc! Děkujeme.

Darovat přímo celý strom, koupit stromek pro své děti nebo vnoučata, pak ho společně na jaře zasadit, na takovou možnost přispívali zejména rodiče a prarodiče dětí navštěvujících zdejší školu a školku. Přispěvatelka Markéta Nachlingerová prostřednictvím komentářů na Hithit vzkazuje:  „Prosím, do seznamů dárců uvést jméno naší dcery Anežka Nachlingerová. Narodila se letos, strom bude stejně starý jako ona :) děkujeme a držíme palce!“. Mezi přispěvateli byli také i fanouškové a nadšenci z širší veřejnosti jako Jan Štěrba nebo Zuzana Vácová: „Jsou projekty, které dávají smysl a dělají radost, k těm se ráda připojím.“

Z touhy změnit neutěšeně působící rozlehlou školní zahradu u nás v Praze - Kolodějích jsme vzali věc do svých rukou a jako učitelé společně s dětmi, rodiči a dalšími přáteli školy vytváříme společně přírodní zahradu, která bude pro školáčky inspirací, místem her, odpočinku i celoroční učebnou pod širým nebem. Proměnu zahrady pro nás navrhla architektka Marcela Steinbachová. Část peněz na proměnu zahrady se nám podařilo získat s podporou Nadace Proměny, díl práce jsme odvedli sami i s pomocí adoptivních rodičů nových stromů.

Přesvědčili jsme se, že spousta lidem záleží na tom, kde a v jakém prostředí naše děti vyrůstají. Všem přispěvovatelům a adoptivním rodičům, kteří projekt podpořili a přispěli finanční částkou na pořízení nových stromů do školní zahrady, srdečně děkujeme a veřejně Vám je představujeme.

 

Anežka Nachlingerová

Budková Veronika

dvojčata Marie a Kristýna Šoutovy

Eva Krpenská

Hanzlík Radek

Ivana Izak

Jan Štěrba

Jana Hlavová

Jana Pravdová

Jana Říhová

Jaroslav s Evou a Maruška Dvořákovi

Jiří Bracháček

Jiří Fíla

Jiřina Kučerová

Kateřina Obůrková

Libuše Švecová

Martin Ferbar

Martina Hráská

Mrštinovi Kateřina, Eliška, Vojtěch a František

Pavlína Trojanová

Petr Vajsejtl

Petra Hrubošová

Petra Kosinová

Renata Bužorjanu

Renata Weidlichová

rodina Česnekova

rodina Darina, Martin, Jakub, Filip a Matěj Vlčkovi (budeme se o strom sami starat)

rodina Tůmova

rodina Passerova (Rádi se staráme o své okolí, a školní zahrada by měla vypadat opravdu pěkně.)

rodiny Antonovovi, Vlčkovi, Pendzichová

Roik Dalibor

rodiny z Panské zahrady se na strom složily: Blahetovi, Bosákovi, Cirmonovi, Filipovi, Holinkovi, Husovi, Jiráskovi, Paděrovi, Zavadilovi, Ženatí

Sofinka Bradáčová

sourozenci Andrej a Michail Bykovi (na stromě bychom chtěli mít ptačí budku)

sourozenci Terezka a Lukáš Zachovalovi

Štěpán Matějka

Tomáš Pravda

Vácová Zuzana

Vlaďka Šafrová

Vratislav Skrbek (vybrali si listnatý strom)

 

Stromy společně na školní zahradě zasadíme na jaře 2015. Budeme vás včas informovat, abyste mohli být u toho.

 

 

Jak probíhala oslava Dne stromů v Kolodějích?

Den stromů, 20. října, začal pro děti už dopoledne. Do zahrady jsme přivezli 600let starý dub. Pan Chrenek, majitel barokního zámku v Kolodějích, daroval z Kolodějské obory dubový kmen. Jeřábem, který sponzorsky zapůjčila firma Zista Jaroš Praha – Klánovice, jsme kmen vytěžili a nákladním vozem pana starosty Passera převezli na školní zahradu. Část kmene, další herní a výukový prvek v podobě klády, kulatiny nalezne své místo v pískové zóně na nové zahradě. Výtvarník Doc. ak. mal. J. E. Dvořák, inspirovaný poznáním onoho místa, patriot a kolodějský rodák, bude tento kus kmene po dobu několika týdnů z vlastního obdivuhodného nadšení umělecky dotvářet, aby vyniklo, aby zaujalo, aby motivovalo k představivosti a odpovědnosti dětí k zahradě. Zbývající solitér bude zatím čekat na své opracování a vhodné umístění do obce Koloděje.

V oslavě Dne stromů na školní zahradě jsme pokračovali symbolickým vysazením prvního stromu. Třešeň Karešovu - srdcovku si adoptovali samotní pedagogové ZŠ a MŠ, „proměna zahrady je totiž pro nás srdcovou záležitostí“, říká ředitel školy Mgr. Dolanský. K učitelům se přidal i pan starosta Passer, děti a další rodiče, kteří také pomohli strom zasadit.

Součástí oslavy bylo loutkové představení divadélka Káká pro děti i rodiče (Zahrada Nudy a Fantazie), které spolupracuje s Nadací Proměny. Jak v dětech probudit Fantazii? A jaký vliv na ně má prostředí, ve kterém žijí? Představení pojednávalo o vztahu k přírodě, o nepřeberném množství podnětů, které z přirozeného prostředí vyplývá.

Na tvořivou výtvarnou dílnu pro děti a dospělé „Stromy trochu jinak“ připravili učitelé MŠ a vychovatelky ŠD kartonové šablony stromů určených k adopci. Děti 5. třídy vytvořily pod vedením svého učitele stromové certifikáty obsahující informace o konkrétní dřevině, o jejím využití, o plodech, doplněné vlastními obrázky. Na místa v zahradě, která žáci 5. třídy podle vysazovacího plánu předem označili vrbovými proutky, si děti s rodiči vymalované kartonové stromy se stromovými certifikáty „zasadili“.

Podstatou dílny bylo nasimulovat existenci stromů a keřů na jejich konkrétním místě podle plánu výsadby a vytvořit tak dojem stromy i keři zarostlé zahradě.

Kroužek Dětské fotografování, Ateliér Malujeme spolu a Nadace Proměny věnovali ceny pro vítěze výtvarné a fotografické soutěže na téma „Příběh stromu“, do které se mohli děti i dospělí během září a října zapojovat. Pro dotvoření atmosféry součástí výstavy bylo rovněž 12 autorských obrazů malíře a grafika Františka Kollmana z cyklu Příběh života stromu a Keltský stromový horoskop se symbolikou stromů a znamení k období narození člověka, který zapůjčila Dendrologická zahrada v Průhonicích.

Návštěvnici si mohli u stánků zakoupit domácí vlašské ořechy ze zahrádky paní Jitky Lacinové, bio jablka dědečka Františka a jejich koupí podpořit proměnu školní zahrady. Mohli ochutnat čerstvé české pečené kaštany z vlastních kaštanovníků pana J. E. Dvořáka.  Občerstvení zajistila Restaurace Zámecká jízdárna a místní vinotéka Marka Šurýna – víno Hruška.

 

Naše poděkování patří za podporu MČ Praha - Koloděje a všem, kteří se rádi podíleli na organizaci oslavy Dne stromů, zejména našim dětem, učitelům, umělci Doc. J. E. Dvořákovi, Nadaci Proměny, nadšeným rodičům a přispěvatelům.

 

 

za realizační tým proměny školní zahrady

Ing. Darina Vlčková
komunikační koordinátorka
projektu Kolodějova zahrada života

Mgr. Zdeněk Dolanský, ředitel školy
Mgr. Dana Petráková, zástupce ředitele pro předškolní vzdělávání


Proměnu zahrady ZŠ a MŠ Koloděje podporuje Nadace Proměny.
www.nadace-promeny.cz

 

 

Fotografie z akce je možné zhlédnout na www.facebook.com/kolodejova.zahrada.zivota

 

Proměna školní zahrady v Kolodějích vzniká s podporou Nadace Proměny.

Další fotografie z akce http://zahrada-kolodeje.nadace-promeny.cz

 

Zpět