Jaro v Kolodějově zahradě života

Svěží zeleň mladých větviček a veselé květy zlatého deště, první nesměle vykukující hlavičky tulipánů, zvonečky sněženek a bledulí, prostě jaro otevírá zahrádky. Nejinak je tomu i na školní zahradě. Pan školník opravil vrbový tunýlek, zatmelil rozeschlá korýtka, do kterých začala tryskat studená voda z naší vydezinfikované studny a vyschlé řečiště potůčku žíznivě sálo první litry vody. Jezírko, domov mnoha živočichů, se tak opět po čase naplnilo po okraj.

Na kulaté podestě venkovní učebny se objevil kulatý stůl a čtyřiadvacet kulatých sedáků. Již zde proběhly i první hodiny výuky. Ani jsme tak nečekaly na mezinárodní Den prázdných tříd. Jedná se o nápad, který vznikl v roce 2012 ve Velké Británii pod názvem „Empty Classroom Day“. Vloni nám počasí moc nepřálo, ale ani to nezabránilo televizním štábům, aby si naše aktivity na zahradě natočily.

Připravujeme si také naše školní záhonky a jsme na ně náležitě pyšní. Až začne květen – Měsíc školních zahrad – budeme opět náležitě připraveni. Víte, že každoročně v květnu vzdávají školy po celém světě hold svým zahradám, hřištím a dvorkům – místům, která jsou ideální k propojování teorie s praxí při výuce, tvoření a hrám, k poznávání přírody, seznamování dětí s okolním světem i rozvoj místní komunity. Cílem svátku je povzbudit učitele, aby objevili pestré možnosti, které jim venkovní prostředí nabízí, a začlenili ho do každodenního života své školy. Původcem myšlenky je Mezinárodní asociace školních hřišť a zahrad (ISGA). V Česku je jejím členem Nadace Proměny Karla Komárka, která u nás spolu s dalšími partnery podporuje širší využití školních zahrad a učení se venku. Díky Nadaci se proměnila i naše školní zahrada.