Ahoj děti,

máme pro vás připravené úkoly na tento týden, které můžete zkusit splnit. Zkuste to bez pomoci maminky a tatínka, ty pěkně poproste o pomoc při čtení zadání, nebo třeba spouštění videa. Úkol vždycky splňte tak, jak vám to půjde. Mladší děti se o aktivity pokusí, nebo si třeba vyberou jen některé, předškoláci mají distanční výuku povinnou, proto část určenou pro předškoláky, splní, případně ho rodiče musí omluvit.

Video „Knížka“
https://decko.ceskatelevize.cz/kosticky
podívej se na video
namaluj na papír zvířátka, o kterých byla známá knížka na videu (“O pejskovi a kočičce”)
zkus rodičům říct, o čem video bylo a co jsi se dozvěděl/a zajímavého

Zkus odpovědět na otázky, v Kostičkách byla odpověď skoro na všechny:
Jak se říká tomu, kdo píše knížky? (spisovatel, autor)
Jak se říká tomu, kdo maluje obrázky do knížek? (malíř, ilustrátor)
Jak se říká tomu, kdo knihy čte? (čtenář)
Jak se jmenuje místo, kde se knížky vyrábí/tisknou? (tiskárna)
Jak se jmenuje místo, kam si doma knížky ukládáš? (polička, skříňka, knihovna)
Jak se jmenuje místo, kam si chodíš s rodiči knížky půjčovat a zase vracet? (knihovna)
Jak se jmenuje místo, kam si chodíš s rodiči knížky kupovat? (knihkupectví)
Jak se ke knížkám chováme? (ukládáme je na své místo, netrháme listy, nekreslíme do nich, nejíme nad nimi, nezakládáme stránky hračkou, ale záložkou)
Rozhlédni se doma a zkus najít všechno, v čem si můžeš něco přečíst nebo prohlédnout, určitě uvidíš knihy, ale třeba také časopisy, noviny, atlas, kuchařku, zpěvník

Vyber si doma svoji nejoblíbenější knížku, hezky si k ní sedni a prohlédni si jí, zkus vyprávět o čem knížka je a proč se ti tak líbí

Uhádneš hádanky?
„Mám listy, ale přesto nejsem strom. Co je to? (kniha)
Další pohádkové hádanky máš uložené v příloze

Namaluj pohádkovou postavu, kterou máš rád/a, nebo kterou zvládneš, zkus zaplnit celou plochu papíru, nezapomeň používat různé barvy a správně držet pastelku, případně použij vodové barvy, nebo barvy, které máš doma.

Tvoření záložky – Máme rádi knížky, a když si nějakou s rodiči čteš, trvá to i několik dnů. Abychom rychleji našli pokračování, potřebujeme záložku. Co takhle si nějakou vyrobit?! Popros rodiče o proužek papíru, nebo čtvrtky, vezmi si pastelky, fixy, nějaké barvy, různé dekorace a vyzdob si záložku tak, aby se ti líbila a dělala ti radost (v albu máš inspiraci na vyrábění záložek).

Poslechni si pohádku „Jak Matýsek a Majdalenka proměnili knihovnu květinovým zaklínadlem“ – najdeš ji v příloze, když ti nepůjde spustit, přikládáme ji také naskenovanou (v albu). Až si pohádku poslechneš, běž rodičům říct, o čem byla.
https://drive.google.com/file/d/1QCr7JTF_8b1MuuHsm4ntXhIwoVDz0eIi/view?usp=sharing

Poslechni si pohádku „Jak Matýsek a Majdalenka vezli knížky do knižní nemocnice“ – najdeš ji v příloze, když ti nepůjde spustit, přikládáme ji také naskenovanou (v albu). Až si pohádku poslechneš, běž rodičům říct, o čem byla.
https://drive.google.com/file/d/1Q4z5nPx0iKlWVG1y8JcNCQvTXPCTvABK/view?usp=sharing

Zkus se naučit básničku „Před začátkem psaní“, máš ji nahranou v příloze, několikrát si ji poslechni a pomalu zkoušej říkat s nahrávkou. Jestli se ti podaří se básničku naučit, pochlub se rodičům. Kdyby ti nešla spustit, popros rodiče, ať ti jí přečtou (je naskenovaná v albu).
https://drive.google.com/file/d/1QFusEq5OPXfS9xvv6Y5yh0xWePMKO52z/view?usp=sharing

Zkus se naučit básničku „Hrajeme si s písmenky“, máš ji nahranou v příloze, několikrát si ji poslechni a pomalu zkoušej říkat s nahrávkou. Jestli se ti podaří se básničku naučit, pochlub se rodičům. Kdyby ti nešla spustit, popros rodiče, ať ti jí přečtou (je naskenovaná v albu).
https://drive.google.com/file/d/1QEjp6VNYZSNVsuZB340S3xx2RbWfOKPk/view?usp=sharing

Vzpomeň si na písničky, které zpíváme ve školce a zkus jednu z nich rodičům zazpívat (Lečo, Bacil, Muzikantská rodina, Sněží, sněží, Foukej, foukej, Skákal pes…)

Zvládneš Večerníčkův kvíz? Zkus odpovědět na otázky:
Jakou barvu má Rákosníček? (zelenou)
Jakou barvu má Krteček? (černou)
Jakou sukýnku má Maková panenka? (červenou)
Jakou barvu má Křemílkova čepička? (bílou)
Víš, jaké vlasy má Šebestová? (červené)
Vzpomeneš si, jaký klobouk má Rumcajs? (červený)
Víla Amálka má vlasy jaké? (žluté)
Vzpomeň si, jak se jmenuje tvůj oblíbený Večerníček

A na závěr trocha pohybu, jestli ti to rodiče dovolí a máš možnost, zkus si na zahradě zajezdit na odstrkovadle, koloběžce, nebo kole, nezapomeň se jít také s rodiči třeba projít. Maminka i tatínek budou určitě moc rádi, když jim s něčím doma pomůžeš, můžeš třeba porovnat knížky u sebe v pokoji (podívej se, která je nejmenší, největší, které jsou stejně velké, která je silnější, která tenčí), nebo si poklidit hračky. A klidně se každý den protáhni s rozcvičkou, vzpomeň si, jak cvičíme ve školce.

Odkaz na album
https://photos.app.goo.gl/Dem4gDK77Y6QtMET7

Úkoly pro předškoláky (pro předškoláky povinná část, prosím zašlete na email vyplněný pracovní list, případně fotku, video), pracovní listy dětem vytiskněte, v případě, že nemáte tiskárnu k dispozici, ať děti splní úkol slovně, případně ukazují prstem správné řešení
Odkaz na album
https://photos.app.goo.gl/rWiqnmdaJnJWCqJW7

  • Najdi pět rozdílů v pohádkových postavách – v albu máš vložený pracovní list, pozorně se dívej a označ rozdíly vždy na jednom obrázku z dvojice
  • Jiná hláska – v albu máš vložený pracovní list, obrázky si nahlas pojmenuj a v řadě obrázků najdi ten, který nezačíná stejnou hláskou jako ostatní, škrtni ho, obrázky vybarvi
  • Spoj stejné tvary – pozorně se dívej na pracovní list, který máš uložený v albu, spoj čarou stejné tvary, tvary, které nemají dvojici, zakroužkuj
  • Rýmování – pojmenuj nahlas všechny obrázky na pracovním listě v albu, vždy dva z řádku se rýmují, slovo, které se v řádku nerýmuje, škrtni, obrázky vybarvi
  • Malované čtení – čtenářská pregramotnost, v albu máš vložené malované čtení, tenhle způsob čtení znáš ze školky, popros rodiče, ať ti čtou slova, ty „čti“ obrázky, stačí je správně pojmenovat a hravě zvládneš přečíst příběh
  • Vybarvi obrázek podle pokynů – v příloze najdeš pracovní list s obrázkem i s pokyny, dávej pozor, ať vybarvíš ty správné knihy
  • Povídání nad obrázkem, třída ve školce – v příloze najdeš pracovní list s obrázkem i s pokyny, pozorně se dívej, počítej a pěkně vyprávěj

Těšíme se na fotky a videa, moc vás zdravíme, myslíme na vás! Vaše paní učitelky